środa, 23 listopada 2011

Poitevin i muł z Poitou



Poitevin to rasa jedyna w swoim rodzaju. Nie jest zbyt piękny, nie ma z niego też zbyt dużego pożytku w pracach gospodarskich. Mimo to należy do prawdziwych skarbów swojej ojczyzny- hodowcy robią wszystko, aby go ocalić.

Klacz Poitevina nie ma jakichś nadzwyczajnych zalet w hodowli, również osioł Poitou nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych osłów. Jeśli jednak skrzyżujemy je ze sobą, na świat przychodzą doprawdy niezwykłe zwierzęta. Klacze Poitevina łączy się z ciemnogniadymi ogierami osła rasy baudet du Poiton, w wyniku czego otrzymuje się duże, dobre muły.



Długouchy reproduktor

Osioł z Poitou wykazuje kilka wyjątkowych cech. Przede wszystkim wyróżnia go wielkość: średnio ma 150 cm wysokości w kłębie, ale są i takie, które dorastają 163 ccm. Ma długie nogi, strome łopatki i imponująco zwinne i eleganckie jak na osła ruchy.

Populacja mułów- mieszańców zrodzonych z laczy konia i ogiera osła jest znacznie liczniejsza niż tzw. osłomułów ( zwanych też oślikami) powstałych ze sparowania ogiera konia i oślicy. Te ostatnie rzadziej dochodzą do skutku, poza tym potomstwo z takich związków jest słabsze i wykazuje gorsze cechy użytkowe.

Miększość mułów to mieszańce zrodzone z samicy konia i ogiera osła, ale jest pewien procent mieszańców międzygatunkowych, których rodzice to oślica i ogier. Męskie potomstwo z takich związków jest zawsze niepłodne, a mulice w 95%.

Poitevin nie został rozpieszczony przez naturę, jeśli chodzi o wygląd i cechy fizyczne. Kilka istotnych mankamentów psuje jego pokroj. Mimo to ten silny koń jest z korzyścią wykorzystywany w hodowli mułów.



Cechy charakterystyczne

Poitevin sprawia wrażenie ospałego i przyciężkiego. Ale pozory mylą. To nie tylko bardzo silny, ale i bardzo pracowity koń.

Wygląd

To długa i szeroka kłoda sprawia, że Poitevin wygląda nieco ciężkawo. Duża glowa o garbonosym profilu z dlugimi uszami i małymi oczami spoczywa na krótkiej szyi. Poitevin ma strome łopatki, muskularną kłodę i szeroki, opadający zad. Dobrze umięśnione kończyny z dlugimi szczotkami na pęcinach są zakończone dużymi, płaskimi kopytami. Poitevin ma bujną, lekko kręconą grzywę i ogon.



Wysokość w kłębie

155-170 cm

Umaszczenie

Przede wszystkim kare, ale są też kasztanowate, bulane i siwe.

Charakter

Poitevin nie należy do wulkanów energii. Jednak ten poczciwy, spokojny koń wykonuje swoją pracę porządnie i bardzo cierpliwie. Jego dobroduszność i łagodność rekompensują powolne ruchy. Jeśli jednak wymaga się od niego siły, potrafi być nieznośny- reaguje zaskakująco gwałtownie lub " strajkuje"- ignoruje wszelkie polecenia człowieka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz