Od wielu lat jestem miłośnikiem tych pięknych, mądrych i szlachetnych zwierząt. Postaram się zaciekawić Was informacjami na temat ras, ciekawostek, pielęgnacji itp. :)))
piątek, 25 listopada 2011
Kuc szetlandzki
Jest puszysty jak pluszowy miś, bardzo silny i ma spokojne usposobienie- te cechy czynią zeń dobrego kandydata na wierzchowca dla dzieci uczących się jeździć. Dobrego, ale nie idealnego- choć przyjacielski i towarzyski, miewa czasem swoje humory i bywa uparciuchem....
Przez wieki kuce szetlandzkie wykorzystywano jako zwierzęta pociągowe w gospodarstwie. Mimo malej wysokości, jeżdżono na nim także wierzchem. Z biegiem lat szetlandy rozprzestrzenily się na pozostałe regiony Wielkiej Brytanii. Niewielkie rozmiary i " poczciwy" charakter sprawiły, że szybko stał sie preferowaną rasą do nauki dzieci jazdy konnej.
Kuce szetlandzkie zamieszkują zimne i dżdżyste wyspy północnej Szkocji od tysięcy lat, dlatego nie dziwi fakt, że zachowały typowe cechy swoich przodków. Podobnie jak inne rodzaje kuców zamieszkujących od stuleci wyspy brytyjskie. Ich wspólną cechą jest masywna budowa; ze względu na wegetację w niezbyt przyjaznym środowisku wszytskie wykazują też bardzo duże zdolności przystosowawcze.
Uparty wierzchowiec
Kuc szetlandzki ma raczej dobry charakter, choć zdarza mu się być, nazwijmy to po imieniu, bezczelnym. Ze względu na niewielkie rozmiary wykorzystuje się go powszechnie jako wierzchowca dla dzieci uczących się jeździć. To właśnie małoletni jeźdźcy mają zwykle okazję przekonać się o upartości tych koni. " Shetty" jets raczej na maly do tego,by jeździć na nim w siodle, z kolei bez siodła trudno utrzymać równowagę na jego grzbiecie. Na szczęście ma tak obfitą grzywę, że można się jej trzymać podczas jazdy.
Wygląd
Ze swoim krąglawym korpusem, żywymi oczami, wełniastą sierścią i imponującą grzywą kuc szetlandzki przypomina pluszową przytulankę. Jego glowa ma ładny kształt; wyrastają z niej małe czujne uszy; czolo jest szerokie, a nos krótki. Łopatki kuca są masywne, skośnie opadające. Kłąb jest prosty, plecy krótkie, a lędźwie szerokie. Grzywa jest bardzo gęsta. Kończyny są krótkie i wytrzymują spore obciążenia.
Wysokość w kłębie
Wysokość w kłębie nie przekracza 107 cm- tym samym szetland należy do najmniejszych ras na świecie.
Umaszczenie
Szetlandy występują we wszystkich maściach oprócz tarantowatej.
Charakter
Gdyby nie jego zrównoważony charakter i odwaga, szetlandy raczej nie przetrwałyby dlugo w kopalniach, gdzie wykorzystywano je do obracania kołowrotów wyciągających węgiel na powierzchnię. Jednak rasa ta wykazuje zdumiewające zdolności adaptacji do najcięższych warunków, co skwapliwie wykorzystali ludzie, angażując je do najróżniejszych prac. Nie znaczy to, że kuce dają się zmusić do wszystkiego- są inteligentne i z natury uparte i lubią płatać figle swoim właścicielom.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Fajne fotki. Chciałabym nauczyć się jeździć konno. Pewnie dobrze jest zacząć od takiego kucyka... ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Sol
http://turystycznyprzewodnik.blogspot.com/
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
OdpowiedzUsuńdużo szczęścia i słodyczy
każdy z Dwóch Włóczykijów
Ci dzisiaj szczerze życzy! :)