sobota, 19 listopada 2011

Mustang


Przodkowie mustangów wywodzą się z Europy. Konie te są potomkami osobników z Hiszpanii, które trafiły do Ameryki wraz z hiszpańskimi konkwistadorami. Mustang to ostatni dziki kon Nowego Kontynentu i ulubiony wierzchowiec kowbojów.


Życie w stadzie


Mustangi żyją w stadach liczących około 15 osobników, czasem nieco więcej. Każde stado składa się z klaczy i źrebiąt, jak również młodych osobników do drugiego roku życia. Stadu przewodzi jedna z klaczy, jednak faktycznym liderem jest ogier- zawsze czyjny, uważnie obserwujący potencjalnych rywali i reagujący na wszelkie zagrożenia. To on stara się odpędzić zwierzęta czyhające na młode konie: kojoty, pumy, a nawet niedźwiedzie. Bywa, że młode ogiery czasem zostają wyizolowane ze stada. Gromadzą się one wtedy w malych grupkach, ale osiągnowszy wiek około trzech lat, wybierają los samotników. Od czasu do czasu, licząc na " zdeterminowanie" ogierów ze stad, wyzywają je na " pojedynek". Rzadziej zdarza się, że stado nie toleruje którejś z kalczy. Wykluczona samica stara się wówczas znaleźć inną grupę, która byłaby skłonna ją zaakceptować. Czasem młode ogiery wraz z takimi właśnie klaczami tworzą własne stada.

Zepchnięte przez cywilizacje dzikie mustangi żyją dziś na wyżynach i suchych stepach Zachodu. Ich głównym pożywieniem są łodygi i liście porastających je krzewów.


Wygląd

Mustang jets raczej mały i masywny. Ma średniej wielkości głowę o prostej linni nosa bądź garbonosą, żywe oczy, dość duże nozdrza. Szyja jest krótka i zwykle nisko osadzona; słabo zaznaczony jest równieź kłąb. Grzbiet jest krótki, a zad ścięty tuż za krzyżem. Kończyny są mocne i wytrzymałe, kopyta twarde ( tak że nie wymagają podków) i zwykle z czarnego rogu. Wśród mustangów występują typy o szlachetniejszej budowie i urodzie koni hiszpanskich, inne zaś podobne są do koni berberyjskich.



Wysokość w kłębie

135- 55 cm

Umaszczenie

Występują wszystkie rodzaje umaszczenia ( zależnie od regionu, z którego się wywodzą), także bułane, izabelowate lub siwe. Ogon, grzwa i nogi są często czarne.

Charakter

Szybkość, siła i zdolności przystosowawcze sprawiły, że mustang przetrwał w nieprzyjaznych- suchych i górzystych regionach Ameryki. Nie potrzebuje dużo wody; dobrze przetrzymuje zarówno długotrwałe upały, jak i mroźne miesiące. Ze względu na swoją doskonałą kondycję i nikłe potrzeby świetnie nadaje się jako wierzchowiec do długich wędrówek. Z tego samego powodu wykorzystuje się go do pomocy w hodowli bydła.

Wagabunda

Nazwa " mustang" wywodzi się od starohiszpańskiego słowa " mestengo", które znaczyło tyle, co " obcy" lub " wagabunda".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz